Těžba Bitcoinů

Těžba je ve světě Bitcoinů nenahraditelný proces. Vytváří nové mince a zároveň funguje jako validace transakcí v síti. Těžba může zvětšovat váš zisk, nebo vám zajistit vaše první Bitcoiny. Ale jak lze Bitcoiny těžit? Existuje několik možností (ať už lepších, nebo horších): těžba na vlastní účet, těžba v cloudu, těžba pomocí internetového prohlížeče a další metody.

A jak to funguje?

Bitcoin miningTěžba je ve skutečnosti řešení složitých matematických problémů, které končí produkcí mince, v současnosti konkrétně 12,5 mincí za blok. Počítače těží tak, že mezi sebou soutěží.

Těžba na vlastní účet

Můžete si koupit hardware, nainstalovat software a okamžitě začít těžit. Chcete-li začít tímto způsobem a umíte anglicky, začněte tady. Ale jelikož o Bitcoiny soutěží počítače na celé planetě, bude tato metoda zřejmě pomalá a neefektivní. Se zvyšující se obtížností těžby jsou potřeba stále výkonnější stroje. A doba, kdy bylo možné těžit na domácím počítači ziskově, je nenávratně pryč. Co tedy dělat? Ze všeho nejdříve byste se měli zapojit do těžebního poolu – ten umožňuje množství uživatelů spojit své síly a těžit tak mnohem efektivněji. Ale i v poolu je nyní složité soutěžit s velkými korporacemi, které mají nejnovější hardware vyvinutý jen za účelem těžby Bitcoinů.

  • Chcete-li začít jednoduše, tak vyzkoušejte MinerGate. Mají uživatelsky přívětivý software, který si nainstalujete na počítač, nebo notebook a můžete těžit.
  • Také si na Amazonu můžete koupit počítač určený přímo k těžbě Bitcoinů. Například zde lze koupit The 21 Bitcoin Computer, ale ani tímto způsobem toho moc nevytěžíte.
  • Chcete-li se do těžby skutečně opřít a zvažujete koupi vlastního hardware, tak se podívejte na BitFury. Ať už jste jen domácí nadšenec, nebo chcete mít z těžby živobytí, jejich čipy jsou na špici současného vývoje. Větší výkon čipů pro vás bude znamenat nižší náklady, méně potřebného místa a tichý běh. Je ale na místě varovat, že těžba v České Republice je vzhledem k ceně elektřiny na hraně výnosnosti i s takovýmto vybavením. Z těchto důvodů se těžba stále více přesouvá do velkých farem v zemích, kde je levná elektřina – například do Číny, Indie, nebo Afriky.

Těžba v cloudu

Věříme, že těžba v cloudu je v současnosti nejlepší možností, jak těžit, nemáte-li vlastní hardware. Tito lidé kupují/staví hardware a také software speciálně pro těžbu BTC. Jejich stroje spotřebovávají méně elektřiny a jsou rychlejší a efektivnější.

Existuje hodně podobných služeb. Níže uvádíme seznam několika z nich. Dalším se budeme věnovat v samostatném článku.

Jakmile si koupíte GHS (jednotku výkonu takovéhoto cloudu), začne proces okamžitě běžet. Na rozdíl od koupě vlastního hardwaru s cloudovým řešením nebudete čelit problémům s hardwarem, instalací software, čekáním na doručení atd. Jinými slovy, tímto způsobem si najímáte určitý výkon cizího počítače na určitý čas.

Těžba pomocí prohlížeče

Browserová těžba byl způsob, jak využít prohlížeče internetu jako těžebního stroje prostřednictvím instalace doplňků, appletů, nebo skriptů. Obvykle nebylo potřeba žádné stahování, nebo konfigurace. Ale jelikož byla těžba v prohlížeči vysoce neefektivní a množství vytěžených mincí naprosto minimální, tak již všichni poskytovatelé této služby zanikli, protože se nevyplatila.

Je těžba Bitcoinů zisková?

Na tuto otázku bohužel není nijak jednoduchá odpověď. Výnosnost totiž závisí na mnoha faktorech. Aby se zjistila profitabilita, byly vytvořeny kalkulačky, které ji za vás spočítají. Berou v úvahu nejrůznější parametry, jako je cena vašeho hardware, cena elektřiny, připojení… Parametry, které nelze přímo změřit, musíte odhadnout. Jedna kalkulačka je na Minergate a tento článek (AJ) vám také velmi pomůže v rozhodování, jestli se těžba bude vyplácet. Nezapomeňte, že náklady na těžbu se budou dále zvyšovat, jak poroste výkon celé sítě! Také nezapomeňte, že každé zhruba 3 roky a a 8-9 měsíců dojde ke snížení odměny za těžbu na polovinu. To nás ale opět čeká v první polovině roku 2020.

Těžební pooly

20161023-tezba-bitcoinu-minerAbyste se stali členy poolu, můžete se vydat cestou nákupu akcií společností, které investují do těžby, místo přímého nákupu výpočetního výkonu. Například Havelock investments investují do těžebních farem a dalších společností v oblasti Bitcoinů. Můžete si koupit akcie jejich investičního fondu a dostávat pravidelně dividendy. Nevyžadují minimální investici, takže můžete investovat úplné minimum a na základě zkušeností se pak rozhodnout, jestli dát více. V podstatě ale kupují výkon těžebních farem a podíly v poolech místo vás, a pak s vámi sdílejí zisky. Otázkou tedy je, proč investovat přes ně a ne přímo. Odpověď je, že výběr správného poolu, nebo farmy, není zas až tak jednoduchou záležitostí a oni se tím zabývají na plný úvazek místo vás. Vy od nich potom dostáváte dividendy až do domu.

Související

PŘIDEJTE SE DO DISKUZE