Čtyři důvody pro expanzi Bitcoinu v Thajsku

Thajsko má správnou směsku ingrediencí pro úspěch Bitcoinu: velké množství zahraničních turistů, příliv mnoha zahraničních měn a banky nakloněné novým technologiím. Co by tedy mohlo nastartovat úspěch této digitální měny v Thajsku?

Vysoká závislost na turismu

Thajsko je velmi vstřícné k turistům a cestovní ruch přispívá 19% (přímo i nepřímo) k HDP země. Každý rok sem přijede přes 25 milionů turistů, kteří zde utratí více než 40 miliard dolarů. Cestovní ruch přispívá zaměstnanosti v zemi šesti procenty přímo a část šedé ekonomiky závisí na příjmech od zahraničních turistů.

Množení směnáren

Vedle thajského bahtu přijímají některé subjekty v zemi další měny, jako jsou americké dolary. Od turistů se ale běžně čeká, že své měny vymění za baht. Zejména v turisticky rušných destinacích jsou tak na každém rohu malé směnárny. Samozřejmě je možné použít bankomat, nebo kreditní kartu, ale to se obyčejně pojí s vyššími poplatky (poplatky za výběr, velké rozpětí směnného kurzu…).

Banky hodně investují do technologií, včetně blockchainu

Stejně, jako kdekoli na světě, investují thajské banky do nových technologií, aby zůstaly konkurenceschopné. SCB Digital Venture, investující do rizikových projektů, a dceřinná společnost Siam Commercial Bank, byla jedním z investorů bitcoinového startupu Ripple v září 2016. Siam Commercial Bank loni více než zdvojnásobila svůj rozpočet na technologie ze 7% na 15% zisku.

Postoj vlády k Bitcoinu

Bitcoin a Thajsko, to je přirozená symbióza, když si uvědomíme, kolik různých měn do země proudí. Vzestup a pád Bitcoinu však závisí z velké části na přístupu vlády k digitálním měnám. A i když thajská centrální banka v roce 2013 varovala před nebezpečím používání Bitcoinu (vzhledem k neexistenci legislativy), digitální měny jsou v zemi na vzestupu.

V Thajsku existují dvě burzy – bitcoin.co.th a coins.co.th – na nichž je možné využívat účty u dvou velkých thajských bank – Bangkok Bank a SCB.

Vyjasnění postoje thajské vlády k Bitcoinu by pak mohlo být výrazným spouštěčem poptávky po této digitální měně.

Související

PŘIDEJTE SE DO DISKUZE